. Сабақтың тақырыбы: Теңдеулер әлеміне саяхат. (Слайд №1) Сабақтың түрі: Ой жарыс, білім сайыс сабағы. Сабақтың типі: Практикалық сабақ . Әдіс-тәсілі: Ұжымдық, топтық оқыту. Сабақтың мақсаты : оқушылардың теңдеулерді шешу тақырыбы бойынша алған білімдерін жүйелеу. Сабақтың міндеті: а) БІЛІМДІЛІК: теңдеулерді шешудің формулалары мен ережелерін өмірде, математикалық есептеулерде, практикалық іс-әрекеттерде қолдана білу ; ә) ДАМЫТУШЫЛЫҚ: оқушылардың ойлау, логикалық ойлау қабілеттерін, білік дағдыларын дамыта отырып, интеллектуалдылығы мен ой ұшқырлығын қалаптастыру; б) ТӘРБИЕЛІК: Есеп шешімін іздеу арқылы қиыншылықты жеңуге, ұйымшылдыққа, дербестікке, дәлдәкке тәрбиелеу. Сабақтың көрнекілігі: интереактивті тақта, тапсырмалар жазылған парақтар (слайдтар). Сабақтың барысы : Ұйымдастыру . Оқушыларды түгендеу. Топтарға бөлу. Сабақтың мақсатымен және сайыстың шарттарын қысқаша таныстыру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару (слайд №2). Үй жұмысын тексеру. Қайталау – білім анасы. Әр топқа қайталауға арналған сұрақтар қою. І кезең «Нысана» (слайд №6): Квадрат теңдеудің анықтамасы; Келтірілген квадрат теңдеулер; Толық квадрат теңдеу; Толымсыз квадрат теңдеу. Жауаптары: слайд №7. ІІ кезең «Қорамсақ» (слайд №8): Толық квадрат теңдеулерді шешу формулалары (әр формула 1 ұпай); Дискриминант сөзінің мағынасы (1 ұпай); Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу жолдары (әр түрі 1 ұпай); Виет теоремасына кері теорема (2 ұпай); Рационал теңдедің анықтамасы (1 ұпай); Рационал теңдеуді шешу алгоритмі (2 ұпай). ІІІ кезең «Жебе» (слайд №10): Әр топ қалауы бойынша 7 ғаламаттың біреуін таңдайды, сол ғаламаттың артында жасырылған тапсырманы топпен орындайды. Тадж Махал: 1) -12; -2. 2) -1; 2. 3) -2; 1/3. Қытай қорғаны: 1) -13. 2) -6; 4. 3) –1; 1,5. Египет пирамидасы: 1) -2; 10/3. 2) -1/3. 3) 3; 4. Колизей: 1) -1/2; 4/3. 2) 3/2. 3) 5. Дубай: 1) 0. 2) -3. 3) 4/3. Мұнара: 1) -2; 10. 2) 0,5; 5/4. 3)-5,5; 1. ІV кезең «Мерген» (слайд №17): Бұл кезеңде тиісті жолақтарды таңдау арқылы әр топ берілген түбірлер бойынша теңдеулер құрып, шапшаңдықпен шыңның басына шығу керек. 1-нші саты. Жауаптары. Күлгін түсті жолақ:  Жасыл түстіжолақ:  Қызыл түсті жолақ:  Сары түсті жолақ:  2-нші саты. Жауаптары. Күлгін түсті жолақ:  Жасыл түстіжолақ:  Қызыл түсті жолақ:  3 -нші саты. Екінші коэффициенті -15, ал түбірлерінің бірі екіншісінен екі есе артық болатын квадрат теңдеу құрыңыз. Жауабы. (слайд №21): V кезең «Көкпар» (слайд №22): оқушылардың логикасы мен ой ұшқырлығын, интеллектуалдығын бақылау сұрақтары: ХV ғ. Самарқанд ғалымы, “Арифметика кілті” еңбегінің авторы? (Әл-Каши). Әріпті өрнекті енгізген ХVІ ғ фрацуздық көрнекті математик? (Франсуа Виет). “Хисаб ал-джебр вал-мукабала” еңбегінің авторы, ІХ ғ. Орта Азияның белгілі математигі? (Әл–Хорезми). Мектебіміздегі №15-і кабинет кімнің атымен аталған? (Жомарт Базенұлы). Қорытындылау. ( слайд №23) Кез келген квадрат теңдеуді шешуге болады. Ол үшін: жалпы жағдайда ДИСКРМИНАНТТЫ табу формуласын біліуіміз қажет, оның үш жағдайын. D>0. D=0. D<0; Келтірілген квадрат теңдеу болғанда, оны Виет теремасы арқылы шешу; a+b+c=0 және a+c=b дербес жағдайларды мұқият ескеру: д) Рационал теңдеулерді шешкенде ең бірінші ММЖ-ны анықтау, БӨГДЕ түбірден сақ болу. Үйге тапсырма беру. № 182, 184. ( слайд №23) Бағалау. ( слайд №24)
Шығамын десең биік шыңның басына, Адал досың – Біліміңді ал қасыңа. Зула, топ жар! Бәйгеге түс, бекем бол, Тула, толқы, тебірен бірақ тасыма!
Назарларыңызға рахмет! Сабақ бітті.  |