Математика пәні мұғалім




Скачать 45.06 Kb.
НазваниеМатематика пәні мұғалім
Дата конвертации14.02.2016
Размер45.06 Kb.
ТипДокументы
источникhttp://www.altynakparat.kz/materialy/matematika/trigonometria.doc
Оңтүстік Қазақстан облысы, Шымкент қаласы, Терешкова атындағы №31 жалпы орта мектеп.

Математика пәні мұғалім: Маханбетова Ханзада Абдіманапқызы

Пәні: Алгебра

Сыныбы: 9

Сабақтың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерге есептер шығару

Сабақтың мақсаты: Тригонометриялық тепе-теңдіктер мен олардан шығатын қосымша тепе-тендіктер туралы оқушылардың білімдерін қалыптастыру. Тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін, өрнектерді ыкшамдау, есептерді және негізгі тригонометриялык тепе-тендіктерді қолдану дағдыларын дамыту. Оқушыларды алғырлыққа, дәлдікке, зеректілікке, шапшандыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: слайд, тест, формулалы плакат, үлестірмелі материал.

Сабақтың түрі: аралас

Сабақ әдісі: дәстүрлі емес

Пән аралық байланыс: География, тарих, физика, геометрия.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеп,сабаққа ынтасын арттыру, топқа бөлу

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

299

 ,  болса, онда ,

300

,  болса, онда , 


ІІІ. «Ой шақырту» стратегиясы (Cұрақ-жауап)

Синус — қарама-қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы.

Косинус — жанама катеттің гипотенузаға қатынасы.

Тангенс — қарама-қарсы жатқан катеттің жанама катетке қатынасы.

Котангенс — жанама катеттің қарама-қарсы жатқан катетке қатынасы.

Тригонометриялық функциялар таңбасын анықта

Функция / ширек I II III IV

sin α + + – –

cos α + – – +

tg α + – + –

ctg α + – + –



ІV. «Ғажайып текшедегі» формулалар


«Негізгі тригонометирялық формулалар»

sin²α + cos²α =1 (1) tgα * ctgα = 1 (4)

tgα = sinα / cosα (2) tg²α + 1 = 1/cosα (5)

ctgα = cosα / sinα (3) 1 + ctg²α=1 / sinα (6)

V. «Үшіншісі артық» тапсырма

  1. I ширек  , , 

  2. II ширек ,  , 

  3. III ширек  ,  , 

  4. IV ширек   

VІ. Оқулықпен жұмыс.(«Миға шабуыл» стратегиясы)

№301

 , .  тап

= =  = 

 =  =


№302

а)  = () = 

ә)  =  = = 

б)  =  = 

в)  = + =  = 

VІІ. Сергіту сәті.

Кім жылдам?!

320, 1000, 500, 95, 190, 15 орыс және ағылшын тіліне аударып, қай ширекте анықта.

Шығармашылық деңгей.

Математик ғалымдар туралы мәлімет

«Тригонометрия» атауының өзі грек сөзінен аударғанда «үшбұрыштарды өлшеу» деген ұғымды білдіреді. Ежелгі грек ғалымы белгілі астроном Клавдий Птолемей (ІІ ғ) «хорда тригонометриясын» ойлап тапты. Грек. trіgōnon – үшбұрыш және metreo – өлшеу

  1. Эйлер (Euler) Леонард

  2. ӘЛ ХОРЕЗМИ (783-850). Толық есімі – Әбу Абдаллах (немесе Абу Жаббар) Мұхаммед ибн Мұса Әл Хорезми.

  3. Клавдий Птолемей

  4. Эвклид

VІІІ. «Ой толғаныс» стратегиясы (Тест)

  1. 3sin мәнін тап A) 2,5 B) -0,5+ C) 6,5 D) 1 E) 1,5

2. мәнін тап A) 1,5 B) 4 C) D) 3 E)

3. -520 қай ширекте тап A) I B) II C) III D) IV

4. Ықшамдаңыз: A) B) C) D) E)

5. Ықшамдаңыз:  А)  Б)  С) ctg2 D) E)

6. Ықшамдаңыз: A) 1 B) tg4x C) -1-2tg2x D) -1 E) tg2x

7. мәнін тап A) 1,5 B) 4 C) D)  E) 1,5

8. қай ширекте тап A) I B) II C) III D) IV

Дифференциялдық жумыс(Улгермеуші оқушы)

№1 №2

  1. 100 градусты бірлік шенберде кескінде. 1) 60 градусты шенберде кескінде

  2. -210 қай ширекте? 2) -100 қай ширекте?

3) ()+5 есепте 3)  есепте

IX. Сабақты қорытындылау.

X. Үйге тапсырма беру.

Сабақты оқып келу және №304, №305

XI. Оқушы білімін бағалау.

Похожие:

Математика пәні мұғалім iconЛекциялар 32
Мұғалім туралы мәлімет: Сабақты беретін мұғалім Аманбаева Адирахман Абдиханович, аға оқытушы
Математика пәні мұғалім iconБекітемін
Мұғалім туралы мәлімет: Сабақты беретін мұғалім – Аманбаева Адирахман Абдиханович, аға оқытушы
Математика пәні мұғалім iconПрограммалау Технологиясы
Мұғалім туралы мәлімет: Сабақты беретін мұғалім – Аманбаева Адирахман Абдиханович, аға оқытушы
Математика пәні мұғалім iconБілім беру мекемесіндегі мектепішілік бақылаудың ерекшеліктері мен жүйесі
Ол бағалау мұғалім тұлғасының ерекшелігін ескеруге бағытталады. Егер бақылаушы жас мұғалім болса, бағалау оның кәсіптік қалыптасуына,...
Математика пәні мұғалім iconБейсембаева Торғын Сағатқызы
Мұғалім психологияны, педагогиканы, тәрбиелеу теориясын, педагогикалық технологияларды, құқықтың нормаларды білуге міндетті: Мұғалім...
Математика пәні мұғалім iconФизика, математика және ақпараттық технологиялар факультеті
В060100 «Математика» және 5В060400 «Физика» мамандықтарының студенттеріне «Программалау» пәні бойынша
Математика пәні мұғалім iconОқу жылының басында мектептегі 12 сынып комплектісінде- 162 оқушы оқыды
Оның ішінде жоғарғысы 1 І санатты мұғалім–13 ІІ санатты мұғалім–14 қалғандары әр түрлі разрядтағы мұғалімдер-14
Математика пәні мұғалім iconC *Мұғалімдік кәсіби сапаларды дербес қалыптастыруға, яғни өзді-өзін тәрбиелеу деп аталатын өте қызғылықты және игілікті іспен шұғылдануға үйрету
Маған жақсы мұғалім бәрінен де қымбат, өйткені мұғалім-мектептің жүрегі” деген педагог. C *Ыбырай Алтынсарин
Математика пәні мұғалім iconТілі мен әдебиеті пәні мұғалімі факультетін бітірген. «№11 мамандандырылған физика- математика мектебі» мемлекеттік мекемесінде 2005- 2006 оқу жылынан бастап
«№11 мамандандырылған физика- математика мектебі» мемлекеттік мекемесінде 2005- 2006 оқу жылынан бастап еңбек етіп келеді. «Қазақ...
Математика пәні мұғалім iconЖаман мұғалім ақиқатты өзі айтып береді, ал жақсы мұғалім оқушының өзін ізденуге жетелейді
Ал бүгінгі күрделі әлеуметтік экономикалық жаңарулар тұсында шығармашылық қабілеттер басты нысана болып, керісінше оқушыда шығармашылық...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©kzdocs.docdat.com 2012
обратиться к администрации
Документы
Главная страница