І. кіріктірілген бөлім бағдарлау – мотивациялық кезең




НазваниеІ. кіріктірілген бөлім бағдарлау – мотивациялық кезең
Дата конвертации13.02.2016
Размер70 Kb.
ТипДокументы
источникhttp://asyl-bilim.kz/_ld/9/913_ggJ.doc
Биханова Нұржауған Ғаділбекқызы

Ақтөбе обылысы Қобда ауданы

Бегалы орта мектебінің

Биология пәнінің мұғалімі


Сабақтың тақырыбы: 60. Жылқы шаруашылығы және оның негізгі салалары.

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: оқушылардың білім, білік дағдысын

қалыптастыру. Оқушыларға жылқы шаруашылығының сан алуандылығын олардың тіршілік ету ортасы және дамуы туралы түсінік беру.

2. Дамытушылық: Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту. Оқушылардың өзін- өзі дамытуына жетелеу және оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

3. Тәрбиелік: тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу және жануарларға деген қамқорлығын арттыру.

Сабақтың көрнекілігі: Графопроектор, плакаттар, кеспе қағаздар,«Маңмаңгер» журналы, презентация.

Пән аралық байланыс: география,ауылшаруашылығы

Сабақтың әдісі: Өз бетінше оқып, танып білу, ояту, ойын, сұрақ – жауап

Сабақтың түрі: дамыта оқыту

I Ұйымдастыру.

Оқушылармен сәлемдесіп, оларды түгелдеу. Білім алуға деген құштарлығын арттырып, жаңа сабақты бастау.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

І. КІРІКТІРІЛГЕН БӨЛІМ

Бағдарлау – мотивациялық кезең

Қызығушылығын ояту.

Сұрақтар:


1. Қандай үй хайуанаттарын білесің? (жылқы, сиыр, қой)

2. Ер қанаты ат дегенді қалай түсінесің?

3. Жылқыдан қандай өнім алынады? (еті, сүті, терісі)

4. Жылқының пірі қалай аталады? (Қамбар ата)

5. Жылқылардың қандай түрлерін білесің? (зебра, тарпан)

6. Елімізде өсірлетін жылқыны қалай аталады? (Жабы жылқылары)

7.Қазақтың дастан жырларында кездесетін жылқы атаулары. (Қобыландының Тайбауырылы, Ер Тарғанның –Бозтарланы, Қамбар батырдың – Қарақасқасы, Төлгеннің –Бозжорғасы)

8.Қазақстанның батыс аймағында өсіріліп келе жатқан жылқысқалай аталады? (Адай жылқысы)


ІІ . САРАЛАНҒАН БӨЛІМ

Операциялық – орындаушылық кезең.


Жылқының түрлері

Жылқыдан алынатын өнімдер














Биологиялық диктант.


1. Қолға үйретілген жылқының арғы ата тегі жабайы жылқылар .... мен .... (тарпан, түзат);

2. Қазақстанның жылқы өсіретін асыл тұқымды шаруашылықтарында жылқының ....... жуық қол тұқымы өсірледі (20-ға);

3. Жылқы ....... отрядына жатады (сүтқоректілер класының тұяқтылар отрядына);

4. Қазақстанның батыс өңіріндегі жылқының ...... қолтұқымы (мұғалжар);

5. Жылқының қадір - қасиетіне байланысты ...... және ...... деп екі топқа бөледі (арғымақтар, жабылар)


ІІІ. КІРІКТІРІЛГЕН БӨЛІМ

Рефлекциялық - бағалау кезең.

Білімді бекітуге арналған тест сұрақтары.

1.Дүние жүзінде жылқының қанша қолтұқымы кездеседі.

а) 150

ә) 250

б) 100

в) 25 (250)

2.Қымыздың қанша жылға жуық тарихы бар.

а) 10 жыл

ә) мың жыл

б) 3 мың жыл

в) 30 жыл (3 мың жыл)

3.Қостанай жылқысы қай жылы қолтұқым ретінде бекітілді.

а) 1950ж

ә) 1951ж

б) 1953ж

в) 1955ж

4.Африкада кездесетін жылқы тұқымдасы

а) құлан

ә)жолат (зебр)

б) домбай

в) барлағы дұрыс (в)

5.Тарпан қай ғасырдың басында жойылған

а) XX

ә) XIX

б) XXI

в) XIX 30 жыл


Кестені толтыр


Қымыздың түрлері

Жылқы етінен өндірлетін өнімдер














Уыз қымыз

Бал қымыз

Бесті қымыз

Дөнен қымыз

Жуас қымыз

Қысырақ қымыз

Шырғанақ қымыз


Үйге тапсырма

Жылқы шаруашылығы және оның негізгі салалары.

Қазақстандағы жергілікті жылқының қолтұқымдары жайлы мазмұндама жазыңыздар.Жылқы туралы аңыз әңгіме негізінде хабарлама дайындаңдар.


Пәні: Биология

Сабақтың тақырыбы: 62. Қой шаруашылығы - мал шаруашылығының негізгі саласы.

Сабақтың мақсаты: Қой шаруашылығы – мал шаруашылығының басты бір саласы екендігімен таныстыру,қой шаруашылығының адам өміріндегі маңызы,одан алынатын өнімдер ( жүні, терісі, еті, сүті, т.б.).Қазақстанда өсірлетін қолтұқымдар туралы нақты түсініктер қалыптастыру.

Дамытушылық мақсаты:

- Танымдық белсенділігін арттыру:

- Оқушыларды ізденпаздыққа үйрету

- Есте сақтау дағдыларын қалыптастыру.

- Оқушылардың ойлау дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік мақсаты: Дәстүрлі ата кәсіптілікке баулу,әрбір түлікке деген сүйіспеншілікті арттыру, кәсіптік бағдар беру.

Сабақтың көрнекілігі: Қазақстанда кездесетін қой түрлерінің суреттері, тұлыптары, слайд, кітаптар.

Сабақтың әдістері: сұрақ – жауап.

Сабақтың түрі: дамыта оқыту

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

І. КІРІКТІРІЛГЕН БӨЛІМ

Бағдарлау – мотивациялық кезең

Қызығушылығын ояту.

Сұрақтар:

Төрт түліктің бірі (қой)

Қой пірі ( Шопан ата)

Қойдың төлі қалай аталады.(қозы)




ІІ . САРАЛАНҒАН БӨЛІМ

Операциялық – орындаушылық кезең.

I тапсырма

Рет саны


Тұқымдары

Өсіру бағыты

Ерекшелігі






































II тапсырма

1. Қойдың жабайы арғы тегі - ......... және ......... таулы алқаптарда таралған.

(жабайы қой муфлон,арқар);

2 ........ - әдемі және қымбат бағалы елтірісі арқылы дүние жүзіне белгілі қой тұқымы (Қаракөл қойы);

3 .Монғолиядағы Баян - Өлгий аймағында VI ғасырдан әйгілі блған қолтұқым - ........

(казақы қызылқой);

4. Ол ...... - ....... жылдары арқардың құлжасы мен жергілікті саулық қойларды жұптастыру арқалы алынады.( 1934-1950);

5 ........... – қазақ халқының ежелден келе жатқан тарихи дәстүрлі мал шаруашылығының саласы (қой шаруашылығы);


ІІІ. КІРІКТІРІЛГЕН БӨЛІМ

Рефлекциялық - бағалау кезең.

Білімді бекітуге арналған тест сұрақтары.


1.Сүтқоректілер отрядына жататын жұптұяқтылар. (қой)

2 .Қой осыдан қанша жыл бұрын қолға үйретілді? (10-11 мың жыл)

3 .Қойдың жабайы арғы тегі? (жабайы қой муфлон және арқар)

4. Қойдың алғаш үйретілген орталықтары.(Жерорта теңізінің маңы,Орта Азия,Оңтүстік Африка)

5. Қойдан алынатын өнімдер (жүні,тері,елтірі,ет,май,сүт)

6. Халықтық сұрыптау арқылы шығарылған қолтұқымдар (еділбай,бағаналы,ырғыз,сарысу)

7. Еліміздің қой шаруашылығымен айналысып,ерен еңбегімен құрметке бөленген. (Жазылбек Қуанышбаевты)

8. Биязы жүнді қолтұқымдар ( арқар – меринос )


Қолтұқымдар қайсына жататынын анықтап сай келетінін көрсету қажет.



Қолтұқымдар


Биязы жүнді


Ұяң жүнді


Қылшық жүнді

Арқар - меринос











Еділбай











Қаракөл











Қарғалы











Дегерес











Гемпшир











Кроссбред











Сараджын












Үйге тапсырма


62. Қой шаруашылығы - мал шаруашылығының негізгі саласы.

  • Өз өлкелеріңде өсірлетін қолтұқымдар туралы деректерді дәптерлеріңе жазып алыңдар.

  • Қойдың жасына,жынысына байланысты атауларғаанықтама жазыңдар.

Похожие:

І. кіріктірілген бөлім бағдарлау – мотивациялық кезең iconҚиын балалармен жұмыс. Бекибаева Сәнгүл Ғосманқызы
Ересек кезең – бала тәрбиелеудегі ең қиын кезең екендігін айта келіп, ата-аналарды балалармен сырласуға шақырады
І. кіріктірілген бөлім бағдарлау – мотивациялық кезең iconҚ азақстан республикасының
Республикасының төлем балансын алдын ала бағалау бойынша ағымдағы операциялар шотының профициті 2011 жылы (есепті кезең) 2010 жылғы...
І. кіріктірілген бөлім бағдарлау – мотивациялық кезең iconҚазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі білім беруді дамыту тұжырымдамасының “білім берцдің деңгейлері мен мазмұны” құрылымында “орта білім берудің мақсаты
Бұл кезең баланың ақыл-ой дамуы мен әлеуметтік даярлығы үшін қолайлы кезең болып табылады
І. кіріктірілген бөлім бағдарлау – мотивациялық кезең iconОрта ғасырлардағы саяси ілімдер
Хi ғасырдың ортасына дейінгі уақытты қамтыған ерте феодалдық кезең; екінші кезең – гүлдену дәуірі, ХI ғасырдың ортасынан ХV ғасырдың...
І. кіріктірілген бөлім бағдарлау – мотивациялық кезең iconТурбо Паскаль бағдарлау тілі неше буынға бөлінеді?
Берілген алгоритмнің бағдарламалау тілінде операторлар тізбегі арқылы сипатталатын түрін не деп атаймыз?
І. кіріктірілген бөлім бағдарлау – мотивациялық кезең iconБӨлім: 2009-2012 жж. Кезең Үшін мемлекет істерін басқаруғА Қатысу қҰҚЫҒЫ (еркін және әділ сайлау) Кіріспе
Осы шолу 2009-2012 жылдарға арналған адам құқықтары саласындағы Ұлттық іс-әрекет жоспарының «Мемлекеттің істерін басқаруға қатысу...
І. кіріктірілген бөлім бағдарлау – мотивациялық кезең iconТақырыбы: Кестелеп тігу, қолмен тоқу, құрастыру әдісімен қолөнер бұйымдарын дайындау
Жылдық эксперимент 7 «ж» сыныбына арналған технология және ағылшын тілінен кіріктірілген сабақ
І. кіріктірілген бөлім бағдарлау – мотивациялық кезең iconТемір кенорынының геологиясы және металлогениясы Жунусов А. А
Темір руда зоналары және кенорындары бойынша бағдарлау-металлогендік карталар, монография, басылымдар
І. кіріктірілген бөлім бағдарлау – мотивациялық кезең icon2. Көкжиек тұстарын анықтау: а көздеп. В дөңгелету. С бағдарлау. Д өлшеу. Е жоспарға түсіру. Экваторга параллель жүргізілген шеңберлер
С табиғатты сипаттау. Д байлығын сипаттау. Е қоршаған ортаны, азаматтық қоғамды сипаттау
І. кіріктірілген бөлім бағдарлау – мотивациялық кезең iconҚазақстан республикасының кеден кодексі
Жалпы бөлім (1 32 баптар) 1-Бөлім. Жалпы ережелер (1 15 баптар)
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©kzdocs.docdat.com 2012
обратиться к администрации
Документы
Главная страница