С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп




Скачать 234.79 Kb.
НазваниеС. Сейфуллин атындағы №165 мектеп
страница1/3
Дата конвертации06.02.2016
Размер234.79 Kb.
ТипДокументы
источникhttp://www.mektep165.narod.ru/SABAK.doc
  1   2   3
С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп


Дүниетану пәні


Тақырыбы: Отбасы – шағын қоғам





4б класс

Тәңірберген Жаңалық


Әйтеке би кенті

2008 жыл

Сабақтың тақырыбы: Отабасы-шағын «қоғам»

Мақсаты: а) Адамның қалыптасып өсуіне, қоғамға

толық мүше болуына отбасындағы тәрбиенің

маңызы туралы түсінік беру.

ә) Отбасы туралы білімдерін дамыту.

б) «Қоғам» деген сөздің мәнін түсіндіріп,

оқушының сол қоғамның лайықты, тең

құқықты, саналы мүшесі болуға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: Интерактивті тақта

Әдісі: Сұрақ–жауап, көрнекілік, түсіндірме

Типі: Жаңа білім беру

Түрі: Аралас

Барысы: 1. Ұйымдастыру

2. Үй тапсырмасын сұрау.

Жердің күнді айнала қозғалуы. Жыл мезгілдерінің ауысуы.

  1. Жер орбитасы деген не?

  2. Жер күнді қанша уақытта айналып шығады?

  3. Орбитаның әр жерінде жерге күннен келетін жылу мөлшерінің өзгеру себебі не?

  4. жазғы күн тоқырау қай күнге тура келеді?

  5. Қысқы күн тоқырау ше?

  6. Көктемгі күн теңелу қандай күндерге тура келеді?

  7. Күзгі күн теңелу қандай күндерге тура келеді?


Қорытындылау.

Оқушылар бағалау.


Жаңа сабақты меңгерту

  1. Қызығушылығын ояту Ребус шешу. «Отбасы»

  2. Тақырыппен таныстыру.

  3. Отбасы сөзін топтастыру







  1. Түсіндірме. Сурет бойынша Отбасы - әр адамның шағын отаны. Ол қоғамның бір бөлшегі Қоғам дегеніміз не? Мысалы, Қазақстан Республикасының қоғамы, оның белгілі бір алып жатқан аймағы бар. Басқарушысы және халқы бар. Қоғамның дамып өркендеуіне әсер ететін түрлі өндірістер жұмыс істейді. Ал отбасын неге «Қоғам» дейміз? Отбасының да басшысы бар.


Әке, шеше, ұл, қыз...

Қоғамдасқа адамдар мекені

Бірнеше отбасылар бірігіп

Қоғам

Отбасы

Отан




  1. Оқулықпен жұмыс а) Оқушылар өз беттерінше мәтінді оқиды. ә) Дауыстап оқиды

  2. Отбасы қоры туралы логикалық есеп.






1. Тамақ

2. Киім

3. Тұрмыстық

4. Күнделікті қажеттілік



12000

5500





Кіріс – 50000 тг.


1800
Шағын -39300 тг.

Отбасылық касса -? (10700 тг.)

Шағын

39300



  1. Үш қатарға тапсырма. Әр оқушы өз отбасы туралы әңгімелеу 1-қатар ана тілінде 2-қатар орыс тілінде 3-қатар ағылшын тілінде

  2. Дәптермен жұмыс. Жаңа сөздерді жазу: қоғам, басшы, ауқатты, парыз.

  3. Оқулықпен жұмыс. Мазмұнын 1-2 оқушыға толық айтқызу Сабақты қорытындылау. Қазыбек бидің сөзімен аяқтау . Оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма: Мәтінді оқу . «Отбасы – шағын қоғам» тақырыбына әңгіме жазу.

С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп


Қазақ тілі пәні


Тақырыбы: Мақал- мәтелдер. Жұмбақтар.





4б класс

Тәңірберген Жаңалық


Әйтеке би кенті

2008 жыл

9 сынып Қазақ әдебиеті


Сабақтың тақырыбы: Мақал- мәтелдер. Жұмбақтар.


Сабақтың мақсаты:

А) Интерактивті тақтаны пайдалана отырып мақал- мәтелдер, жұмбақтар түрлерін, құрылымдық ерекшеліктерін меңгеру. Мақал- мәтелдерді күнделікті өмірде қолдана білу. Олардың тіліміздегі сөздің көркі екенін ұғындыру.

Ә) Тәрбиелік: Мақал- мәтелдер арқылы оқушылырды адамгершілікке, отаншылдыққа, елжандылыққа, жақсыдан үйреніп, жаманнан жиренуге тәрбелеу.

Б) Дамытушылық: Оқушылырды сөздік қорын, тіл байлығын арттыруына ықпал жасау. Шығармашылық жұмыстар арқылы ойлау қабілетін арттыру.

Сабақта қолданылатын әдіс: түсіндірмелі, сұрақ- жауап, интерактивті, топтастыру.

Пән аралық байланыс: тарих, қазақ тілі

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгеру.

Сабақтың көрнекілігі. Сызба жұмбақты суреттер. Сөзжұмбақ.


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау, қорыту.


І. Сұрақ- жауап әдісі арқылы. (оқушы бір- біріне)

1. Халық ауыз әдебиеті дегеніміз не?

2. Ауыз әдебиетің жазба әдебиетінен айрмашылығы неде?

3. Жанрдың неше түрі бар еді?

4. Ауыз әдебиетінің түрлері қандай жанрлардан тұрады?

5. Халық ауыз әдебиетінің түрлері.


ІІ. Тұрмыс- салт жырлардың түрлерін топтастыру.








  1. Баланың дүниеге келуіне байланысты

  2. Үйлену салтына байланысты

  3. Көңіл- күйді білідретін өлең- жырлар

  4. Бата- тілектер


ІІІ. Көрініс


ІІІ. Жаңа сабақ.


І. Мақал- мәтелдер туралы жалпы түсінік. Мақал- мәтелдер, жұмбақтар бір ғасырдың ғана жемісі емес. Олардың алғашқы үлгілері есте қалмаған ерте заманда туып, өзінің қалыпта су, даму, өсу процесінде талай ғасырмен бірге жасасқан. Бұл жолда әртүрлі қоғамдық, топтық өзгерістерге сай өзгеріп жаңарып отырған.

ІІ. Мақал- мәтелдер түрлері.


  1. Отан, туған жер, атамекен туралы.

  2. Еңбек туралы

  3. Ерлік батырлыққа арналған

  4. Ынтымақ, бірлік, татулыққа арналған

  5. Достық, жолдастық туралы

  6. Оқу, білім, өнерге арналған

  7. Адамгершілікке және жақсы- жаман мінезге байланысты.

  8. Отбасын, ата- ананы қадірлеу, үлкенді сыйлауға байланысты.

  9. Төр түлік малға, кәсіпке, егіншілікке байланысты.


ІІІ. Мақал- мәтелдердің құрылымдық ерекшеліктері

А) Мақал- мәтелдің өн бойында поэзияға тән жинақалық, үнділік, саздылық, ұйқас, ырғақтылық байқалады.

Ердің ісі- келіс, ездің ісі керіс

Ә) Мақал- мәтелдерде халық сөзді барынша үнем деген

Сөз тастап кетіп те отырған

«Ақыл- жастан, асыл- тастан» дегенде «шығады» сөзі қалып қойған. Бірақ түсіп қалған сөз өзінен- өзі ойға оралып, ишарамен білінеді.

«Ағаш тамырымен, адам досымен мықты»

Б) Мақал- мәтелдер тура және ауыспалы мағынада қолданылады.

«Өнер алды, қызыл тіл», «Ер қанаты- ат», «Елін сүйген ер болар»

Ауыспалы мағынады.

«Қызым саған айтам, келінім сен тыңда», «Не ексең, соны орасың»

В) Мақал- мәтелдерде бейнелі көркем сөз айшықтарының нелер асылы кездеседі.

V. Жұмбақ адамның дүниетану жолындағы ойының, қиялының шамасын білдіреді. Жұмбақ- ауыз әдебиетінің ертеден келе жатқан түрі. Ол баланы жастайынан қиялдай білуге, табиғатты, қоршаған ортаны бақылап, аңғарымпаздыққа, тапқырлыққа баулуды көздеуден туған.


Жұмбақтың тақырыбы алуан түрлі болып келеді.

Жұмбақ шашу

Қобдиында қайырлы

Қазынаның бәрі бар

Тауыссаң көз майыңды

Қалағаның табылар (кітап)


Тал басында түндіксіз отау (ұя)


Қалқиып ұзын құлағы

Елеңдеп ылғи тұрады. (қоян)


Көзіңе көрінбейді

Қолыңа ілінбейді

Бірақ- та құлағыңа

Ұдайы күбірлейді (жел)


Өмірді өлшейді, ешкімнен сұрамайды

Тіліңді алмайды, тетігін бұрмай (сағат)


Он көзі бар өзінде,

Он цифр бар көзінде

Көзіне саусақ саласың

Жырақтан хабар аласың (телефон)


Теңізді шайқайды,

Егісті жайпайды (жел)


Ең биікке шығады

Кешке қарай бұғады (күн)


Таң қаламын кейде мен

Шалбарыммен жейдемді

Түсірді қағазға

Өзгертпей бейнемді (фотоапарат)


VІІ. Шығармашылық жұмыс

Оқушылар өздері жұмбақ жасырады.

VІІІ. «Жалғасын тап» мақал- мәтел айтқызу


«Мен білемін» ойыны

2 оқушы кезек- кезек мақал айтады.(2минут)


Сабақты қорыту:

  1. Мақал- мәтелдердің тақырыптары қандай болады?

  2. Мақал- мәтелдер бізге не үшін қажет?

  3. Мақал- мәтелдердің өзіне тән қандай ерекшеліктері бар?

  4. Мақал мен мәтелдің қандай айырмашылығы бар?

  5. Жұмбақтың адам өміріндегі орыны қандай?


Үй тапсырмасы: М.Әлімбаев «Өрнекті сөз- ортақ қазына» кітабын оқу рефорат жазамыз.

Өздерің жұмбақ құрастырыңдар


Бағалау


С.Сейфуллин атындағы №165 мектеп


«Жас ұрпақ» бірлестігінің Призедентін салтанатты түрде ұлықтау рәсімінің бағдарламасы


Тәлімгер: Сағынғанова Мереке


С.Сейфуллин атындағы №165 мектеп

«Жас ұрпақ» бірлестігінде өткізілетін бірлестік

Призедентін ұлықтау рәсімінің /салтанатты жиын/

бағдарламасы.


Өткізетін орын: мектеп ауласы.


Өткізілетін уақыты: 2007 жыл. 1 қазан. Сағат: 10 20- да


Мақсаты: «Жас ұрпақ» бірлестігі Призедентін салтанатты түрде ұлықтау. Алқа министрлерін сайлау.


І. І. Горнистер (10 қыз) ортаға шығып горн ойнайды.

ІІ. Барабаншылар (6 қыз) шығып, ортада тұрады.

ІІІ. Ту ұстаушылар шығады. / «Жас ұрпақ» әнұраны орындалады/

Тәлімгер:Мектепішілік «Жас ұрпақ» балар мен жасөспірімдер қозғалысы жиынын ашық деп жариялаймыз!


Армысыздар ұстаздар, қымбатты Ұландар! «Жас ұрпақ» бірлестігінің мүшелері!

Қазақстанның әлемдегі бәсекеге қабілетті елу елдің қатарына кіру стратегиясын іске асыруда жастар мен балалар мемлекетіміздің маңызды стратегиялық ресурсы болып табылады. Олардың көзқарасы, өмірге белсенділігі мен мақсаттары Отанымыздың болашақтағы даму бағытын айқындайды…

«Жас ұрпақ» балалар мен жасөспірімдер қозғалысы қоғамдық бірлестіктегі 2002 жылы 20 мамыра Қызылорда облысында құрылды. Ал, біздің мектебімізде 2007 жылы 23 мамырда ресми түрде өз жұмысын жария етті. «Уақыт босқа кетпесін, бірде- бір күн мейірімсіз өтпесін» деген ұранмен Отанға пайдалы және мейірімді іс атқару үшін күш біріктірді. Біз, «Жас ұрпақ» бірлестігіндегі аз уақыт ішінде бірнеше жетістікке жетіп үлгердік. «Жас ұрпақ» эмблемасы мен белгісінің аудандық байқауында 8 сынып оқушысы Сансызбаева Жазира жүлделі ІІ, ІІІ орынды қатар иеленсе, 7 сынып оқушысы Жұмахмет Айгүл әлеуметтік жобалар байқауында облыстан жүлделі І орынмен оралды.

Еліміз өз тәуелсіздігін алып, балалар болашаққа үлкен сенімін нық қадам басуда. Оның нағыз өкілі, келешектің алтын тұтқасының негізі- өсіп келе жатқан жас ұрпағымыз. Биылғы оқу жылында 26 қыркүйек күні мектебімізде өткен «Жас ұрпақ» бірлестігінің Призедентін сайлануында 51 пайыз дауыспен өз бәсекелестерінен оза шауып, «Жас ұрпақ» бірлестігіне Призедент болып сайланған 9 сынып оқушысы Тілеужанова Гүлназды ортаға шақырамыз!

IV. «Жас ұрпақ» бірлестігінің Призеденті ант береді.

«Жас ұрпақ» бірлестігінің Призедентінің «Призедентік» белгісін тағу құрметін мектеп директоры Ізбасқан Лаззат апайға береміз!


V. Үлкен істің басында әрқашан өз қатарына көшбасшы болып табылған жасөспірімдер жүрді. Оларды біздің ұйымнанда табуға болады. Енді алқа министрлеріне белгі тағу рәсімін бастаймыз.

«Дарын» алқасының Білім және ғылым министрлері. Рыстығұлова Гауһар және Әбдірашова Фаридаға белгі тағу құрметіне ие болған мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары Берекетова Набат апай!

«Үміт» алқасының Әлеуметтік қорғау министрі Жұмахмет Айгүл мен «Мирас» ұйымының төрайымы Оразғали Гүлжанатқа белгі тағу құрметіне ие болған мектеп директорының бастауыш кластар оқу ісі жөніндегі орынбасыры Сарсенбаева Майра апай!

«Болашақ» алқасының Ішкі және мәдениет министрлері Мақсұтова Азаткүл мен Төреахмет Нұрданаға белгі тағу құрметіне ие болған мектеп директорының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары Ақтілеуова Тұңғиық апай!

«Қаламгер» алқасының Баспа және мәлімет министрлері Құрманәлиева Жеңіскүл мен Жұмабай Гүлназға белгі тағу құрметіне ие мектеп директорының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары Балкенбай Сағынтай ағай!

«Қабілет» алқасының Денсаулық министрілері Жұмахмет Ардақ пен Балдақ Нұрдәулетке алқа тағу құрметіне ие болған Мектеп директорының бағдарлы оқыту жөніндегі орынбасыры Өмірзақов Ерік ағай!

«Ұландар төрайымы Бақберген Қазынаға белгі тағу құрметіне ие болған Жастар» ұйымының жетекшісі Жанпейісов Қуаныш ағай!

«Балдырғандар» ұйымының төрайымы Ниязғали Әсемге белгі тағу құрметіне ие болған «Оқушылар» ұйымының жетекшісі Айгелдиева Гүлнар апай!

VІ. Мәртебелі міндеттердің құтты болсындей отырып, құттықтау сөзді мектеп директоры Ізбасқанова Лаззат апайға береміз!

VІІ. Горншылар сабы шығады.

Тәлімгер: «Жас ұрпақ»! бірлестігінің туы «Жас ұрпақ» бірлестігінің Әнұранмен алып кетсін!

Призедент: «Жас ұрпақ»! Туған жерімізді, Отанымызды қорғауға, Оның көркеюіне үлес қосуға, барлық құндылықтарын сақтауға әрқашанда дайын бол!

- Әрқашан дайынбыз!

Хормен: Біз еліміздің көшбасшысымыз!

Тәлімгер: Мінекей, жақсы істің жаршысындай болып өткен бүгінгі салтанатты жиынымыз Тәуелсіз еліміздің көшбасшысы ұландардың мейірімді ісінің бастауы, беташары. Мектепішілік «Жас ұрпақ» балалар мен жасөспірімдер қозғалысы жиынын жабық деп жариялаймын!


С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп


Ағылшын пәні


Тақырыбы:





Хайырымбетова Бақыт


Әйтеке би кенті

2008 жыл

Plan of the lessen

Grade – 11th B

Lesson – Step 5

Date – February, 23

Objectives: To give more information about the Government of the USA, to

establish pupils, skills to speak about interests

Developing: To develop pupils, ability to speak about the USA and the

Kazakhstan Republic.

Bringing up To bring up pupils, feelings to estimate native and foreign Language

kind – an integrating Lesson


type – mixed lesson


method – communicative


v / aids an interactive board

  1   2   3

Похожие:

С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп iconСайрам аудандық білім беру бөлімі
С. Сейфуллин атындағы көпсалалы мектеп-гимназия базасында «Алтын диск» байқауының аудандық кезеңі өткізілсін
С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп iconОҚО, ТҮлкібас ауданы, С. Сейфуллин атындағы жалпы орта мектебінің география пәнінің мұғалімі Набиева Рухия

С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп iconЕгемен Қазақстан 3 шілде 2009
С. Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университетінің кафедра меңгерушісі, техника ғылымдарының кандидаты
С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп iconАлаш айнасы. 2013. №129. 30 шілде Нөкешев С
С. Сейфуллин атындағы Казақ агротехникалық, университетi техникалық, факультетінің, деканы
С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп icon«Дарынды балаларға арналған №165 мамандандырылған мектеп лицей» Мемлекеттік мекемесінің
Мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Мемлекеттік мекеме) Қазақстан Республикасы конститутциясы, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексі,...
С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп iconҚазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Астана қаласының жас ғалымдары арасында «Жас ғалымдардың Қазақстанның индустриялық-инновациялық дамуындағы рөлі» атты Форум өтетінін...
С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп iconС. Сейфуллин атындағы жалпы орта мектебі
Оқушы компьютермен жұмыс істеудің негіздерін үйренеді. Оның неден тұратынын және оның әр түрлі бөліктерінің не үшін керек екенін,...
С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп iconБілім негізі – бастауыш мектеп
Мектеп қазіргі қоғамның дамуымен, әлеуметтік практикамен тығыз байланысты. Мектеп өмірі балаға жаңа әлемнің есігін ашып беріп, рухани...
С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп icon«Интеграция – Қазақстанда индустрияны дамыту мүмкіндігі» тақырыбына лекция
Астана қ. С. Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университетінде Қр ижтм өнеркәсіп комитетінің төрағасы Б. Қасымбековтің «Интеграция...
С. Сейфуллин атындағы №165 мектеп iconЫ. Алтынсарин атындағы дарынд балаларға арналған мектеп-интернат
Кіріспе
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©kzdocs.docdat.com 2012
обратиться к администрации
Документы
Главная страница